23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

791
Wyświetleń

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Nie jest to łatwe, Stopień akceptacji społecznej tej choroby jest niewielki, ale sie poprawia. Mówimy o niej coraz szczerzej i głośniej.

Co nauka i technologie w kwestii depresji? Czy wirtualna rzeczywistość może pomóc w walce z depresją?

great pain. Portrait of loud girl.

Wiecie już jak trudną i niebezpieczną chorobą jest depresja. Stan ten nie tylko może nieźle namieszać w naszej psychice, ale także może fizycznie zmieniać nasze DNA. Zespół psychologów z UCL (University College London) i ICREA-University w Barcelonie, odkrył ostatnio nowy sposób na walkę z tą chorobą. Eksperci wykazali, że leczenie za pomocą wirtualnej rzeczywistości ma pozytywny wpływ na ludzi cierpiących na depresję i niepokój, poprzez obniżenie poziomu ich krytyki wobec własnej osoby. Praca została opublikowana w czasopiśmie „British Journal of Psychiatry Open”.

Badaniem objęto 15 pacjentów w wieku od 23 do 61 lat, którzy cierpieli na depresję. Osoby te nosiły specjalny hełm służący do postrzegania wirtualnej rzeczywistości. Następnie zaobserwowano ich wcielenie się w organizm wirtualnego awatara. Awatar ten powtarzał ruch danej osoby, dzięki czemu miała ona wrażenie, że jest to jej własne ciało.

Sesja psychoterapeutyczna obejmowała dwa etapy i trwała osiem minut. Podczas pierwszej fazy odbywały się rozmowy dorosłych z wirtualnym dzieckiem, które płacze. Uczestnicy eksperymentu mieli okazywać mu współczucie i sympatię. Stopniowo dziecko uspakajało się i przestawało płakać. Podczas drugiego etapu eksperymentu uczestnicy sesji doznali „reinkarnacji” w dziecko i obserwowali swojego awatara, który wykazywał troskę i uwagę.

„Uspokojenie dziecka, a następnie słuchanie swoich własnych słów pokazało pacjentom, że wykazywali oni współczucie wobec siebie. Naszym celem jest nauczenie leczenia ich przez samych siebie i z ich dużym udziałem udało się nam się osiągnąć obiecujące wyniki” – powiedział jeden z autorów badania, prof. Chris Brewin.

Po miesiącu terapii u dziewięciu pacjentów objawy depresji ustąpiły, a u czterech nastąpił znaczący klinicznie spadek poziomu depresji.

sony

źródło: www.wiedzoholik.pl, foto: www.google.pl

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

| NEWS, Wklejka24 | 0 Comments
O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>