21 marca – Dzień Wierzby

1322
Wyświetleń

21 marca to Dzień Wierzby. W Polsce obecnych jest 28 gatunków wierzby, najczęściej spotykane to wierzba biała, wierzba krucha i wierzba wiciowa.

Wierzba przez lata była charakterystycznym elementem polskiego, wiejskiego krajobrazu. Drzewa te sadzane były na miedzach, wzdłuż dróg, na polach, a jako lubiące wilgoć rosły też nad brzegami strumieni, rzek i stawów oraz na mokradłach, tworząc skupiska leśne zwane łęgami.

Wierzby cenne są dla przyrody również z innych powodów. Rosnące nad brzegami rzek umacniają je, regulują poziom wody a także oczyszczają wodę i glebę. Drzewa te mają wysokie właściwości absorpcyjne, są bardzo efektywne w wychwytywaniu z gleby i wody metali ciężkich i toksycznych związków. Korzenie wierzby wychwytują nawet 80 % zanieczyszczeń, mogą więc świetnie sprawdzać się w rekultywacji wód i gruntów.

W oczekiwaniu na wiosenne bazie, przyjrzyj się pięknym płaczącym wierzbom, których coraz mniej jest w naszym krajobrazie.

 

źródło: ekokalendarz.pl, foto: pixabay.com

21 marca – Dzień Wierzby

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>