20 lutego – Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki

778
Wyświetleń

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki. Wymyślili go w 2007 roku członkowie Klubu Fajki w Vancouver. W największym skrócie chodzi o to, by społeczności usłyszały głos miłośników fajek, którzy – co fajczarze podkreślają na każdym kroku – zdecydowanie różnią się od palaczy papierosów. Z reguły bowiem fajczarze to kolekcjonerzy niezwykłych przedmiotów, ceniący spokój i wszystko co dobre w życiu.

Polscy fajczarze włączają się czynnie do obchodów. Wieczorami spotkają się na uroczystych kolacjach i zebraniach klubowych.  W Polsce, według różnych szacunków, fajki pali od 200 do 500 tys. osób. Tych, którzy działają w prawie 20 klubach fajki, z których najstarszy ma już ponad 30 lat, jest około 200-300.

Jednym z najbardziej ulubionych zajęć tej grupy jest udział w turniejach, w których liczy się ten, kto najdłużej pali 3 gramy tytoniu. Rekordzistą świata w tej dyscyplinie jest Włoch Gianfranco Ruscala (3 godziny 18 minut i 8 sekund), a rekordzistką – Polka Danuta Pytel-Molska, która fajkę paliła na zawodach o 10 minut krócej, choć w swojej karierze ma już czas przekraczający… 240 minut.

A oto deklaracja Międzynarodowej Społeczności Fajczarskiej:

My, OGÓLNOŚWIATOWA WSPÓLNOTA FAJCZARZY, kierowani miłością do fajki, wzajemnym szacunkiem i dobrą wolą, utożsamiamy się ze społeczeństwem, które szanuje indywidualny wybór, jakim jest używanie tytoniu przez ludzi dorosłych. Wyobrażamy sobie świat, gdzie rządy działają w dobrej wierze i w integralności ze społecznościami, a polityczna wola i osobista odwaga wyrażane są przez środki legislacyjne. Oznacza to, że jako grupa jesteśmy zjednoczeni i silni w naszych przekonaniach, naszą wyrozumiałość, cierpliwość, mądrość, czerpiemy z przyjemności palenia fajki i szukamy sposobów aby wypromować fajkę jako część stylu życia, który może sprawiać przyjemność ludziom dorosłym którzy w sposób odpowiedzialny używają tytoniu.

 MISJA

Pielęgnować ogólnoświatowe więzy na cześć przyjaźni, życzliwości i spokoju, świętować braterstwo fajczarzy ponad wszystkimi granicami.

CEL

Poświęćmy w ten dzień trochę czasu na szlachetną sztukę palenia fajki i podziw dla piękna zaklętego w korzeniu wrzośca. Przekujmy uświęcony tradycją zwyczaj naszych przodków w rzeczywistość i podnieśmy naszą fajkę w toaście unisono, poczujmy się jedną wielką wspólnotą braci i sióstr w fajce.

 FILOZOFIA

Obecne czasy, nerwowe i szalone w tempie, wymagają od nas pełnego zaangażowania w pracę i osiągania celów za wszelką cenę. Przedkładania pracy nad rodzinę i przyjemności życia. Przy tak ewoluujących wartościach niezbędnym wydaje się, by Międzynarodowy Dzień Fajczarzy pozwolił nam cofnąć się w czasie i docenić te historyczne wartości, tych parę chwil dla siebie. Dla miłośników fajki, gdziekolwiek są, niech ten dzień będzie wizytówką cenionych
przez nich wartości, bogatej historii, tradycji i aspiracji.

źródło:www.lm.pl, www.pipeclub.waw.pl,foto: www.google.pl

20 lutego – Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>