18 października – Dzień Listonosza

1054
Wyświetleń

Znienawidzeni przez psy, uwielbiani przez emerytów. Listonosze w swoje święto nie mają niestety wolnego, w dalszym ciągu są bowiem niezastąpieni. Mimo iż w dobie cyfryzacji listowa korespondencja towarzyska praktycznie umarła, ktoś przecież musi dostarczać listy z urzędów i instytucji, paczki, przesyłki i przekazy pocztowe.

Dzień Listonosza ma na celu wyróżnienie niełatwej pracy dzielnych doręczycieli i doręczycielek, którzy regularnie zmagać się muszą nie tylko z kaprysami pogody, ale również klientów. Każdego dnia listonosz w Polsce dostarcza nawet 26 kilogramów przesyłek, więc jego praca jest równie wymagająca fizycznie, co psychicznie.

Kto może zostać listonoszem?

Praca listonosza jest bardzo wymagająca fizycznie, dlatego jest to zawód dla osób zahartowanych, dobrze znoszących trudy codziennych wspinaczek po schodach i użeranie się z agresywnymi pupilami adresatów przesyłek.

Listonosze wykonują swoją pracę niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, codziennie. Wielu listonoszy po kilku czy kilkunastu latach wykonywania zawodu skarży się na problemy zdrowotne, najczęściej związane z kręgosłupem.

Z pewnością jest to zawód dla prawdziwych hobbystów, którzy nie znoszą pracy przy biurku i uwielbiają być cały czas w ruchu.

listonosz-2

Ile zarabia listonosz?

Realna pensja wynosi  od 1500 do 2500 złotych.

Jednak często zdarzają się napiwki, głównie pochodzące z końcówek emerytur i przesyłek za pobraniem.

Napiwki w najlepszych miesiącach sięgają 1000 – 2000 złotych co nierzadko stanowi drugą pensję.

Czasami zdarzają się również prezenty w postaci czekolady, wina lub kosmetyków.

Z drugiej jednak strony listonosze często obarczani są karami:

Niedostarczenie i zagubienie listu poleconego to uszczuplenie dochodu o 120 złotych.

Dawniej listonosze cieszyli się wielkim szacunkiem, nie istniały bowiem firmy kurierskie, przez co umundurowani pracownicy poczty byli ostatecznymi pośrednikami między nadawcami i adresatami. Nawet dziś jednak doręczyciele mogą niekiedy liczyć na napiwki – zwłaszcza od emerytów, którym co miesiąc dostarczają pieniądze.

Listonosze doczekali się nawet znanej na całym świecie bajki, opowiadającej o niezwykłych przygodach Pata i jego przyjaciela – z oczywistych względów – kota. W Stanach Zjednoczonych zaś 4 lutego obchodzony jest nieoficjalnie „Thank a Mailman Day”, czyli dzień, w którym ludzie okazują wdzięczność (niekiedy również pieniężną) listonoszom.

źródło: kalbi. pl, careego.pl

18 października – Dzień Listonosza

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>