18 listopada – Urodziny Myszki Miki

1809
Wyświetleń

Choć niektórym może się to wydać mało prawdopodobne, Myszka Miki obchodzi dzisiaj swoje osiemdziesiąte ósme urodziny. Myszka Miki to pierwsza wielka gwiazda wytwórni filmowej Disneya. Wystąpiła po raz pierwszy w filmie rysunkowym z synchronizowanym dźwiękiem pt. „Steamboat Willie”.

Zbliżał się koniec lat 20. ubiegłego wieku. Dogasała era kina niemego. W nowojorskim kinie Colony 18 listopada 1928 roku wyświetlano krótkometrażowy film animowany „Steamboat Willie” (Parowiec Willy). W kreskówce zadebiutowała Myszka Miki.

Nie ma pewności, czy uznawany za ojca słynnej myszy Walt Disney narysował tę kultową postać. Podobno uczynił to animator Ub Iwerks. Myszka Miki została przerobiona z… królika.

Królik nazywał się Oswald i był wcześniejszym produktem małego studia braci Walta i Roya Disneyów. Studio jednak straciło prawa autorskie do dochodowego królika. Aby wyjść z kłopotów, trzeba było szybko stworzyć nową postać. Tak narodziła się Myszka Miki.

Miki nie od razu wyglądał tak, jak teraz. Dopiero w pierwszej połowie lat 30. powiększono mu głowę, przyprawiono większy brzuch i dodano ruchliwe, wielkie oczy. Z czasem pojawiły się inne postaci. Pluto, Donald czy Goofy to najbardziej znane z nich.

 

źródło: film.wp.pl

 

18 listopada – Urodziny Myszki Miki

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>