18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

698
Wyświetleń

Ustanowione przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków święto obchodzone jest od 1983 roku. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. W tym dniu nagradza się także te osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się od ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Polska, jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr. To daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

Głównymi polskimi zabytkami (wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO) są Stare Miasto w Krakowie, Toruniu, Warszawie i Zamościu oraz Kopalnia Soli „Wieliczka”.

więcej: http://www.unesco.pl/?id=290

18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>