14 lutego – Dzień Chorych na Padaczkę

400
Wyświetleń

Czym jest padaczka?

To grupa przewlekłych zaburzeń neurologicznych charakteryzujących się napadami padaczkowymi. Napad padaczkowy zaś jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych.

Za każdym razem obchodom towarzyszy jakieś hasło przewodnie np. „Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas- chorych na padaczkę”. Celem spotkań, wykładów oraz happeningów jest uświadamianie społeczeństwu, czym jest Epilepsja i z jakimi problemami najczęściej borykają się osoby chore. Podczas Święta ukazywane są sposoby leczenia tej choroby oraz, w jaki sposób należy pomóc osobie, u której występuje atak. Lekarze oraz cały personel medyczny, a także członkowie Stowarzyszeń rozdają uczestnikom specjalne broszury,w których znajdują się wszelkie informacje związane z Padaczką.

Niestety wielu ludzi nie ma pojęcia, jakie są objawy Epilepsji. Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że osoby chore poddawane leczeniu mogą normalnie funkcjonować oraz wykonywać pracę. W ówczesnych czasach istnieje możliwość wprowadzenia specjalnej płytki do mózgu, która może ograniczyć, bądź też całkowicie wyeliminować napady.

Jak postępować?

Podczas happeningów odbywają się pokazy w trakcie których ukazywane jest, jak należy ułożyć osobę, u której dochodzi do ataku padaczki. Wszyscy są zgodni, co do tego (i tym samym obalają mit), że nie należy wkładać osobie, u której dochodzi do ataku epilepsji żadnych przedmiotów do buzi. W dawnych czasach wiele osób popełniało ten błąd wkładając choremu np. łyżkę, która miała służyć przytrzymaniu języka. Jest to niewskazane, a wręcz zabronione, ponieważ może dojść do okaleczenia buzi oraz połamania zębów u chorego. Podczas ataku zaleca się ułożenie danej osoby w pozycji bocznej i o ile to możliwe podłożenie jej poduszki pod głowę.

 

kalbi.pl/wikipedia

14 lutego – Dzień Chorych na Padaczkę

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>