12 zł za godzinę na umowie-zleceniu. „Na tę ustawę czekają pracownicy”

687
Wyświetleń

Płaca za godzinę pracy na umowie-zleceniu wyniesie co najmniej 12 zł brutto – takie założenie zakłada projekt ustawy, którą w środę zapowiedziała szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska. Propozycja zakłada m.in., że przedsiębiorca, który nie wypłaca należnego wygrodzenia, będzie podlegał karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

– Czekają na tę ustawę pracownicy – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas środowych konsultacji społecznych w Szczecinie.

Odniosła się do projektu ustawy, zgodnie z którą płaca za godzinę pracy na umowę-zlecenie wyniesie co najmniej 12 zł brutto. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2016 r.

Minister poinformowała, że „Przyzwoite wynagrodzenie, na poziomie minimalnego wynagrodzenia, to ciężar, który polska gospodarka musi udźwignąć”. – Nie może być tak, by pracownik w Polsce był wynagradzany jak niewolnik – powiedziała Rafalska.

Dokument zakłada też konieczność prowadzenia ewidencji czasu pracy przez pracodawcę. Przewiduje również objęcie silniejszą ochroną pracowników przez inspektorów pracy. Będą oni sprawdzać, czy pracodawcy wywiązują się z płaceniem pracownikom stawki 12 zł brutto za godzinę.

Przedsiębiorca, albo inna jednostka organizacyjna, będzie podlegać karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. jeżeli nie wywiąże się z powyższych założeń.

źródło: TVP Info

12 zł za godzinę na umowie-zleceniu. „Na tę ustawę czekają pracownicy”

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>