12 lutego – Światowy Dzień Darwina

848
Wyświetleń

Przeglądając kalendarz, niemal przy każdej dacie można znaleźć jakieś święto. Przeważnie są to święta narodowe i religijne czy dzień związany z określoną grupą, np. osobami chorymi. Okazuje się jednak, że istnieją święta stricte naukowe.

Na 12 lutego przypada Dzień Darwina. W tym roku obchodzi się go po raz dziesiąty. Na całym świecie zorganizowane są z tej okazji imprezy. W ten sposób badacze czczą rocznicę urodzin twórcy teorii ewolucji.

darwin2

Jeden z pomysłodawców tej nietypowej fety w 2007, Robert Stephens, tłumaczył: Nie próbujemy uczynić z Darwina świętego. Chcemy go wykorzystać jako symbol.  Nie chodzi o rozbudzenie i tak żywej debaty kulturowej nad teorią ewolucji, ale o coroczną celebrację Darwina, nauki i człowieczeństwa. Według Stephensa, naukowe podejście do rzeczywistości jest zakodowane w naszym DNA. Charakteryzuje też inne gatunki, np. szympansy, które posługują się narzędziami, by dostać się do pożywienia. Nauka to uniwersalny język, pozwalający wznieść się ponad podziały.

Humorystyczne ujęcie teorii ewolucji wg feministek ;)

darwin

Przepraszamy Panów ;)

Dzień Darwina to tylko jedno ze świąt naukowych. Oto kilka innych ważnych dat:14 marca: Dzień Liczby Pi, a także rocznica urodzin Alberta Einsteina.12 kwietnia: Święto Jurija Gagarina, który tego dnia w 1961 roku jako pierwszy człowiek odbył lot w kosmos (trwał on 108 minut). Jest to także rocznica pierwszego lotu wahadłowca.21 kwietnia: Dzień Astronomii.4 maja: Dzień Kosmosu — wydarzenie organizowane przez firmę Lockheed Martin, aby upamiętnić przeszłe wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirować przyszłe pokolenia naukowców.20 lipca: Evoloterra — pierwsza rocznica lądowania Apolla na Księżycu.

źródło: kopalniawiedzy.pl, foto:www.google.pl

12 lutego – Światowy Dzień Darwina

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>