12 lutego – Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

368
Wyświetleń

To święto mające na celu propagowanie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 luty odnosi się opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, które miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku.

Ale historia zaczęła się znacznie wcześniej….

„Wieczne pióro powstało znacznie wcześniej niż ołówek. W 1922 roku Howard Carter odnalazł w grobowcu pierwsze narzędzie pisarskie. Zostało znalezione w grobowcu Tutenchamona. Przypominało ono obecne wieczne pióra. Była to trzcinowa rurka zaostrzona z jednej strony, umieszczona w miedzianej oprawce z atramentem. Podobne pióra zostały odnalezione podczas wykopalisk w dolinie rzeki Bazar-darii w Pamirze. Do końca XVIII wieku popularne były pióra gęsie, których największą wadą była konieczność częstego ścinania końcówki aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie.

W 1508 r. w pracach Leonarda da Vinci pojawiły się projekty przyrządów pisarskich z zapasem atramentu. W 1707 r. Nicolas Bion – nadworny inżynier Ludwika XIV wynalazł wieczne pióro pozwalające pisać nieprzerwanie przez dłuższy czas. W latach 1808/1809 powstają pierwsze zaawansowane pióra metalowe. Jednak nie stały się one popularne ze względu na swoją wysoką cenę. Dopiero w 1822 r. zaczęto je produkować maszynowo za sprawą Samuela Harrisona, który ok. 1780 r. zbudował prototyp pióra. W 1884 r. L. E. Waterman opracował system „zasilania kanalikowego”, który zapobiegał robieniu kleksów dzięki regulacji dopływu atramentu. Ważnym etapem w rozwoju produkcji piór było wynalezienie nowych materiałów, które posłużyły do wytwarzania korpusu pióra, były to m.in. ebonit (1839 r.) i celuloid (1870 r.) oraz opracowanie przez firmę Parker specjalnego systemu uniemożliwiającego samowolne ściekanie atramentu ze stalówki.”

 

pióro

źródło:wiecznepiora.eu/kalbi.pl

12 lutego – Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>