1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

1206
Wyświetleń

Wydaje nam się, że pokonaliśmy AIDS. Media coraz rzadziej poruszają temat zakażeń wirusem HIV, właściwie jedynie przy okazji 1 grudnia.  Jednak zespół nabytego niedoboru odporności to nadal groźna choroba – zwłaszcza w naszym regionie, Europie Wschodniej, gdzie liczba zakażeń wciąż rośnie.

A dlaczego o tym nie słyszymy? Bo żadna inna choroba nie jest okryta tak ogromnym społecznym tabu. Tym bardziej powinniśmy o niej pamiętać.

O AIDS zaczęło być głośno w latach 80. Przede wszystkim dzięki działalności środowisk gejowskich w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwsze padły ofiarą epidemii. Już same początki walki z chorobą determinują cały jej przebieg. Piętno AIDS jako choroby, która dotyczy grup dyskryminowanych – homoseksualistów, użytkowników narkotyków oraz pracowników i pracownic seksbiznesu – utrudnia skuteczną profilaktykę i przekazywanie rzetelnej, nieopartej na stereotypach wiedzy.

Dopiero kiedy choroba dosięgła całej populacji i zaczęła w zawrotnym tempie rozprzestrzeniać się w Afryce, świat ruszył z pomocą. Do tej pory na AIDS zmarło około 36 milionów ludzi na całym świecie. Co roku umierają kolejne dwa miliony.

Światowy Dzień AIDS (zwany także Światowym Dniem Walki z AIDS) obchodzimy od 1988 roku, dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę międzynarodową organizację.

Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka. Politycy, osoby publiczne i każdy, kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, noszą ją tego dnia na ubraniu. Co roku lub co kilka lat zmienia się temat przewodni kampanii. Podkreślano już szczególnie trudną sytuację kobiet z AIDS, dużą zachorowalność dzieci bądź, jak w 2002 i 2003 roku, dyskryminację i piętno, jakie niesie ze sobą ta choroba.

Musimy pamiętać, że AIDS nie jest jedynie chorobą „ćpunów, gejów i prostytutek”. Takie stereotypowe i krzywdzące postrzeganie choroby powoduje, że tzw. „normalni” nie chcą poddawać się testom. A taki test można wykonać bezpłatnie, szybko i anonimowo w jednym z kilkudziesięciu Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce.

Szacunki ekspertów są niepokojące. W Polsce od roku 1985 zarejestrowano 17 773 przypadki zakażenia HIV. Jednak szacuje się, że w naszym kraju aż 50-70% osób zakażonych nie jest tego świadome. Oznaczałoby to, że nawet 50 tysięcy osób ma w Polsce HIV. To więcej niż populacja Kutna! Dla porównania w krajach Europy Zachodniej jedynie 25% nie wie o swoim zakażeniu. A więc proporcje są odwrotne.

Dane statystyczne: AIDS, źródło: Afryka.org

people_living_with_hiv_aids_world_map

źródło:ekokalendarz.pl, foto:polskieradio NYC

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>